• درباره انجمن ناشران کودک
  • به نام خدا
   آشنایی با انجمن فرهنگی
   ناشران كتاب كودك و نوجوان

   انجمن فرهنگي ناشران كتاب كودك و نوجوان، تنها تشكل فرهنگي و غير دولتي در حوزه نشر كتاب كودك و نوجوان است كه پس از پيروزي انقلاب اسلامي در چنين سطح گسترده و منسجمي پا به عرصه فعاليت نهاد. اين انجمن در حدود سی سال فعاليت، با هم­دلي و هم­فكري اعضا و انسجام دروني، پايه­‌گذار فعاليت­‌هاي مختلف فرهنگي در سطح ملي بوده و در اين راه از مشاركت ساير نهادهاي دولتي و خصوصي نيز بهره برده است.

   انجمن فرهنگي ناشران كتاب كودك و نوجوان از سال 1369 با سيزده عضو كار خود را آغاز كرد و در حال حاضر 92  عضو دارد كه انتشار بیش از 25000 عنوان كتاب و دیگر محصولات فرهنگی (وسائل کمک ­آموزشی، لوح فشرده، بازی‌­های فکری و ...) حاصل فعاليت آنهاست. تعداد قابل توجهي از آثار ناشران عضو،  برترين جوایز جشنواره­‌هاي گوناگون ادبي و تصويري را از آن خود کرده و هم­چنين تعدادي از اعضاي انجمن نیز از سوي نهادهاي فرهنگي، به طور مكرر، به عنوان ناشر برگزيده معرفي شده‌­اند.


   یکی از مهم­ترين سمت­‌گيري‌­هاي انجمن در طول سال­‌هاي فعاليت خود، ورود به امر توزيع غيرسنتي كتاب و محصولات فرهنگی بوده كه طرح­‌هاي مختلفي را در اين زمينه اجرا نموده است؛ ضمن این که برای فعالیت­‌هاي آتي خود برنامه‌­های متنوعی را در نظر دارد. انجمن به غير از ده­‌ها فعاليت نمايشگاهي مستقل و مشاركت در برگزاري نمايشگاه­‌های متعدد با همکاری ساير نهادها، فعاليت­‌هاي ويژه­‌اي را به اجرا درآورده كه شماري از آنها در زمان خود بي­‌سابقه بوده و منشأ فعاليت­‌هاي وسيع‌­تری شده است كه در زير به برخي از آنها اشاره مي­‌شود:

   1) برگزاری اولین نمایشگاه تخصصی کتاب کودک و نوجوان ایران در 6 نقطه تهران در سال 1369.

   2) راه‌اندازي 10 واحد سيار كتابفروشي در سطح تهران براي اولین بار در ایران، سال 1372.

   3) برگزاري 1000 نمايشگاه در 1000 مدرسه براي هفته كتاب سال 1372؛ اين فعاليت كمكي بود به راه اندازي  برنامه­‌هاي اولین هفته كتاب (در همان سال) كه امسال بیست و ششمین دوره آن در حال اجرا می‌شود.

   4) مشارکت در برنامه­‌ریزی و تأسیس شهر کتاب. (که هم اکنون بزرگترین و پر مخاطب‌ترین فروشگاه زنجیره‌ای کتاب در ایران است) و برگزاري سه دوره نمايشگاه تخصصي كتاب كودك و نوجوان براي آغاز فعاليت شهر كتاب در سال­‌های 1374، 1388 و 1389

   5) برگزاري 27 نمايشگاه در 27 استان براي هفته كتاب سال 1376؛ اولین نمایشگاه سراسری بخش خصوصی به طرز وسیع در سطح ملی.

   6) برگزاري 100 نمايشگاه در 100 شهر كشور براي هفته كتاب سال1377؛ دومین سال پیاپی در اجرای نمایشگاه سراسری که وسعت بیشتری نسبت به سال گذشته داشت.

   7) برگزاري اولين نمايشگاه تخصصي دانش آموزي در سال 1378.

   8) مسئولیت سالن‌های کودک و نوجوان نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از 20 سال پیش تا کنون.

   9) برگزاري 10 دوره جشنواره "کتاب، کودک، صنعت و کشاورزی" از سال 1383 تا 1392 با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت کار، وزارت صنایع و جهاد کشاورزی ایران با هدف بردن کتاب کودک در خانۀ کارگران و کشاورزان با برگزاری صدها نمایشگاه و فروشگاه مقطعی در کارخانه‌های کشور و معرفی برترین واحدهای صنعتی و کشاورزی در این کار.

   10) برگزاري نه دوره جشنواره كتاب برتر از سال 1385 تا امروز؛ که در سال 1389 با بررسی بیش از سه هزار عنوان کتاب رکورددار جشنواره‌­های مشابه در جمهوری اسلامی ایران شد.

   11) مشارکت در برنامه­‌ریزی و راه‌اندازی بخش کودک و نوجوان باغ کتاب تهران (بزرگترین فروشگاه کتاب ایران)

   12) برنامه‌­ریزی و طرح پیشنهادی آموزش ناشران کتاب کودک و نوجوان.

   13) اهداء کتاب به کتابخانه‌های روستایی کشور طی 4 سال به میزان 436،202 هزار جلد از4  سال پیش که امیدواریم این کار ادامه یابد.

   14) حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت و بولونیا از سال 2005.

   محصولات توليد شده اعضاي انجمن فرهنگي ناشران كتاب كودك و نوجوان (کتاب، وسائل کمک­‌آموزشی، لوح فشرده، بازی­‌های فکری و ...)، دارای موضوعات گوناگون برای گروه­‌هاي سني مختلف است.

 • اركان انجمن
  •  

   ارکان انجمن

   ـ مجمع عمومی
   ـ هیأت مدیره
   ـ دبیر
   ـ بازرس
   ـ مدیر مسئول اجرایی
   ـ خزانه‌دار

 • تاریخچه انجمن

  •  
   تاریخچه
   انجمن فرهنگي ناشران كتاب كودك و نوجوان ازسال 1369 با سيزده عضو كار خود را آغاز كرد و در حال حاضر نود و دو عضو دارد كه انتشار بیش از 25000 عنوان كتاب و دیگر محصولات فرهنگی (مانند وسائل کمک ­آموزشی، لوح فشرده، بازی­های فکری و ...) حاصل فعاليت آنهاست. تعداد قابل توجهي از آثار ناشران عضو، برترين جوایز جشنواره‌­هاي گوناگون ادبي و تصويري را از آن خود کرده و هم­چنين تعدادي از اعضاي انجمن نیز از سوی نهادهاي فرهنگي، به طور مكرر، به عنوان ناشر برگزيده معرفي شده‌­اند.
   یکی از مهم­ترين سمت‌­گيري‌­هاي انجمن در طول سال­‌هاي فعاليت خود، ورود به امر توزيع غيرسنتي كتاب و محصولات فرهنگی بوده كه طرح­‌هاي مختلفي را در اين زمينه اجرا نموده است؛ ضمن این که برای فعالیت­‌هاي آتي خود برنامه ­های متنوعی را در نظر دارد. انجمن به غير از سي و سه فعاليت نمايشگاهي مستقل و مشاركت در برگزاري سي و چهار نمايشگاه با ساير نهادها، فعاليت­‌هاي ويژه‌­اي را به اجرا درآورده كه شماري از آنها در زمان خود بي‌­سابقه بوده و منشأ فعاليت‌هاي وسيع‌­تري شده است كه در زير به برخي از آنها اشاره مي‌­شود:
   1) راه‌اندازي 10 واحد سيار كتابفروشي در سطح تهران براي اولین بار در ایران برای دهه فجر سال 1372.
   2) برگزاري 1000 نمايشگاه در 1000 مدرسه براي هفته كتاب سال 1372؛ اين فعاليت كمكي بود به راه اندازي برنامه‌­هاي هفته كتاب كه امسال هفدهمين دوره آن در حال اجراست.
   3) برگزاري اولين نمايشگاه تخصصي كتاب كودك و نوجوان براي آغاز فعاليت شهر كتاب در سال 1374.
   4) برگزاري 27 نمايشگاه در 27 استان براي هفته كتاب سال 1376؛ اولین نمایشگاه سراسری بخش خصوصی به طرز وسیع در سطح ملی.
   5) برگزاري 100 نمايشگاه در 100 شهر كشور براي هفته كتاب سال 1367؛ دومین سال پیاپی در اجرای نمایشگاه سراسری که وسعت بیشتری نسبت به سال گذشته داشت.
   6) برگزاري اولين نمايشگاه تخصصي دانش آموزي در سال 1378 در پارك لاله.
   7) برگزاري جشنواره "كتاب، كودك، كار و صنعت" از سال 1383 تا امروز؛ که با ورود وزارت جهاد کشاورزی در جمع فعالان هفته کتاب، امسال به جشن "کتاب، کودک، صنعت و کشاورزی" تغییر نام یافت.
   8) برگزاري نه دوره جشنواره كتاب برتر از سال 1385 تا امروز؛ و امسال با بررسی بیش از سه هزار عنوان کتاب رکورددار جشنواره­‌های مشابه در جمهوری اسلامی ایران شد.
   خانه‌ی كتاب كودك و نوجوان
   نمايشگاه و فروشگاه دائمي محصولات اعضاي انجمن فرهنگي ناشران كتاب كودك و نوجوان با عنوان "خانه­‌ی كتاب كودك و نوجوان" در مساحتي بالغ بر 160 متر و با فضايي زيبا و جذاب تأسيس و در بهمن ماه سال 1386 با حضور آقايان علي اكبر اشعري مشاور رئيس جمهور، دکتر محسن پرويز معاون فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و تني چند از مسئولان فرهنگي و اجرايي، ناشران، نويسندگان و اهالي فرهنگ به طور رسمي فعاليت خود را آغاز كرد.
   موجودي بيش از 5000 عنوان كتاب و وسيله كمك آموزشي توليد شده توسط 58 عضو انجمن فرهنگي ناشران این نمایشگاه را در نوع خود بی­ همتا کرده است. گروه­هاي سني مختلف، به شرح زير، می‌­توانند موضوعات مورد نیاز خود را در اين نمايشگاه بیابند:
   1) خردسال: وسايل كمك آموزشي و سرگرمي، كتاب­هاي آموزش مفاهيم پايه، شعر، رنگ ­آميزي، كاردستي.
   2) كودک: قصه، شعر، رمان، آموزشي، علمي، وسايل كمك آموزشي و سرگرمي، مذهبي، كمك درسي، مرجع.
   3) نوجوان: رمان، شعر، ادبيات كهن، هنرآموزي، مذهبي، علمي، آموزشي، كمك درسي، روانشناسي، مرجع.
   4) اولياء و مربيان: راهنماي آموزش، علوم تربيتي، روانشناسي، بهداشتي، پزشكي سلامت خانواده.
   خانه‌ی كتاب كودك و نوجوان، ضمن امكان بازديد گروهي مدارس، مهدكودك‌ها و خانواده‌هاي محترم از نمايشگاه و فروشگاه احداث شده، فعاليت­‌هايي را به شرح زير برای برنامه‌هاي خود در نظر دارد:
   ـ برگزاري نمايشگاه­‌هاي بزرگ در شهرستان­‌ها
   ـ ارائه خدمات متنوع فرهنگي به در مدارس و مهدكودك­‌ها، فرهنگسراها، مساجد، واحدهاي صنعتي و... .
   ـ تهيه بسته‌هاي فرهنگي جهت اهدا به كاركنان شركت­‌ها، سازمان‌­ها، كارخانه­ها و... .
   ـ تأمين كتاب براي كتابخانه‌هاي مدارس، مهدكودك­‌ها، فرهنگسراها، مساجد، واحدهاي صنعتي و...
   ـ تأمين كتاب و وسائل كمك آموزشي جهت برگزاري نمايشگاه توسط علاقمندان.
   و ... و هر گونه فعالیتی که آن را بتواند اجرا کند.

 • اساسنامه انجمن
  • اساسنامه انجمن

   انجمن فرهنگی (ادبی ‌ـ ‌هنری) ناشران کتاب کودک و نوجوان

   مقدمه : انجمن فرهنگی (ادبی‌ ـ‌ هنری) ناشران کتاب کودک و نوجوان با رعایت کامل قوانین و مقررات موضوعه کشوری و التزام به اصول و هدفهای فرهنگی مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و سایر مقررات مربوطه و طبق مشخصات و شرایط مندرج در این اساسنامه تشکیل می شود.

   مادۀ 1. نام انجمن: انجمن فرهنگی (ادبی - هنری) ناشران کتاب کودک و نوجوان است که در این اساسنامه اختصاراً «انجمن» نامیده می‌شود.

   مادۀ 2. نوع انجمن که با مقاصد غیر تجاری و غیر سیاسی تشکیل گردیده، غیر انتفاعیو غیر سیاسی و غیر صنفی است و انجمن شخصیت حقوقی و استقلال مالی دارد و به هیچ گونه حزب و دسته و گروهی وابسته نمی باشد.

   مادۀ 3. تابعیت و سرمایه انجمن ایرانی است.

   مادۀ 4. مرکز اصلی انجمن در «تهران ـ خیابان کریم خان زند-ابتدای خیابان حافظ جنوبی-کوچه هورچهر-پلاک 13 واحد 1و2» است که تغییر آن یا در صورت لزوم ایجاد شعبه در سایر نقاط با تصویب مجمع عمومی و تأیید کمیسیون انجمن‌های فرهنگی و هنری و مراجع ذیربط ممکن خواهد بود.

   مادۀ 5. مدت انجمن از تاریخ تشکیل و صدور مجوز نامحدود است.

   مادۀ 6. موضوع فعالیت انجمن در راستای اهداف فرهنگی، ادبی و هنری و فاقد جنبه‌های صنفی و حرفه‌ای به شرح زیر است:

   1) کوشش در جهت رشد کمی وکیفی کتاب کودک و نوجوان از طریق تشکیل جلسات و سمینارها.

   2) اقدام به منظور تقویت و تسهیل مبادلات فرهنگی در سطح ملی و بین‌المللی از راه‌های مختلف از جمله تشکیل نمایشگاه‌های کتاب در داخل و خارج کشور و فراهم آوردن شرایط مناسب برای حضور فعال اعضا در نمایشگاه‌ها.

   3) ایجاد بانک اطلاعاتی در تمام ابعاد نشر و خدمات وابسته و تبادل تجربیات به منظور افزایش دانش فنی و حرفه‌ای ناشران کتاب کودک و نوجوان.

   4) تلاش برای حفظ و گسترش رابطۀ سالم و سازنده با خوانندگان کتاب بالاخص کتب مربوط به کودکان و نوجوانان.

   5) خرید کتاب از اعضا و اهدای مجموعه‌های کتابخانه‌ای به مناسبت‌های مختلف و برگزاری مراسم تجلیل از ادبا و اندیشمندان و ناشران کتب‌های کودک و نوجوان .

   6) تشویق و ترغیب خیراندیشان برای تأسیس کتابخانه در نقاط نیازمند کشور.

   7) انتشار نشریات و جزوات در زمینۀ اخبار فرهنگی، کتاب‌های مناسب، کتاب‌های برتر (ازطریق ناشرین مجاز).

   8) تشویق اعضا به تولید مشترک و حمایت از آثار مورد نیاز و اساسی کودکان و نوجوانان از قبیل دایره‌المعارف، فرهنگنامه و سایر کتب مرجع و مجموعه‌ای .

   9) تعیین ضابطۀ داخلی نشر در چارچوب ضوابط قانونی به منظور تولید مطلوب کتاب کودک و نوجوان توسط اعضا.

   10) برگزاری سمینارها و جلسات گفت و شنود با دست اندرکاران کتاب کودک و نوجوان و اولیا و مربیان.

   11) انتخاب و اهدای جوایز به کتاب‌های برتر به منظور تشویق نویسندگان، تصویرگران و ناشران خلق و تولید آثار بهتر.

   12) ایجاد صندوق تعاون برای اعضا و انجام فعالیت‌ها و ارائه خدمات مرتبط با موضوع فعالیت انجمن برای تقویت بنیه مالی و حصول به اهداف انجمن.

   13) کوشش برای ایجاد تسهیلات در تأمین مواد مورد نیاز تولید و نشر کتاب برای اعضا از منابع داخلی و خارجی. 

   14) تلاش در زمینۀ توزیع مطلوب کتاب در داخل و خارج کشور و اقدام به منظور ایجاد تسهیلات لازم برای صادرات و واردات کتاب کودک و نوجوان.

   15) کوشش برای تأمین تسهیلات بانکی و اعتباری برای پیشبرد اهداف انجمن و اعضا .

   16) تشکیل جلسات و محافل ادبی و اجرایی برنامه‌های فرهنگی و برگزاری سمینارها و تشکیل دوره‌های کوتاه مدت آزاد مورد نیاز اعضا به منظور بالا بردن اطلاعات و آگاهی‌های آنان در امور نشر.

   17) نقد و بررسی و راهنمایی و ارائه طریق بهتر در محدودۀ بحث و تجزیه و تحلیل مطالب ادبی و همکاری با انجمن‌ها و موسسات و ارگان‌های مشابه و ایجاد ارتباط با استادان ادب و هنر و تبادل آثار و اطلاعات.

   18) انجام هر گونه اقدام و فعالیت مجاز و مفید که در جهت ارتقای بینش و آگاهی‌های اعضا و خدمت به فرهنگ و ادب کشور مؤثر تشخیص داده شود. و منافاتی با سطح معلومات و دانش مردم نداشته باشد.

   مادۀ 7. موجودیت انجمن با تصمیم و تصویب مؤسسین که اسامی آنها و مشخصات آنان در ذیل این اساسنامه درج گردیده و آن را امضا کرده‌اند اعلام می‌گردد و کلیۀ مؤسسین و کسانی که بعداً بر اساس ضوابط قانونی و مقررات اساسنامه به عضویت انجمن در آیند، مجمع عمومی را تشکیل می‌دهند.

   مادۀ 8. ارکان انجمن عبارتند از :

   الف) مجامع عمومی             ب) هیئت مدیره                     ج) دبیر          

   د) بازرسان                       ه) مدیر مسوول اجرایی            و) خزانه دار

   مادۀ 9. مجامع عمومی که بالاترین رکن تصمیم‌گیری و مسوول خط مشی کلی انجمن هستند از اجتماع اعضای انجمن و به دو گونه به شرح زیر تشکیل می‌شوند:

   الف) مجمع عمومی عادی                                  ب) مجمع عمومی فوق العاده

   مادۀ 10. وظایف مجمع عمومی عادی به شرح زیر است :

   الف) تعیین شرایط و میزان ورودیه و حق عضویت اعضای جدید بر اساس ضوابط قانونی و شرایط اساسنامه .

   ب) انتخاب هیئت مدیره و بازرسان یا عزل هر یک از آنها .

   ج) استماع گزارش عملکرد هیئت مدیره و بازرسان و تصمیم‌گیری نسبت به آنها .
   د) تعیین و تصویب خط مشی انجمن و تصویب بودجه و میزان ورودیه و حق عضویت (بنا به پیشنهاد هیئت مدیره)

   ه) تصویب آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها در ارتباط با کلیۀ امور انجمن

   و) تعیین روزنامۀ کثیرالانتشار برای درج آگهی‌های انجمن

   ز) تصویب ترازنامه و حساب سود و زیان انجمن

   ح) رسیدگی و اتخاذ تصمیم دربارۀ سایر اموری که از سوی هیئت مدیره به مجمع پیشنهاد شود و مغایرتی با اساسنامه نداشته باشد.

   مادۀ 17. وظایف مجمع عمومی فوق العاده به شرح زیر است:

   الف) اصلاح یا تغییر مواد اساسنامه

   ب) اخذ تصمیم در مورد ورود عضو جدید

   ج) اخذ تصمیم در مورد اخراج عضو

   د) اخذ تصمیم در بارۀ انحلال انجمن

   مادۀ 25. هیچ مجمعی نمی‌تواند استقلال حقوقی و مالی از انجمن را نقض کند.

   مادۀ 26. هیچ یک از ارکان انجمن نمی‌توانند در امور داخلی اعضا دخالت کنند.

   مادۀ 27. امور اجرایی انجمن به وسیلۀ هیئت مدیره‌ای که توسط مجمع عمومی عادی از بین اعضای انجمن انتخاب می‌شوند اداره خواهد شد. عدۀ اعضای اصلی هیئت مدیره 3 نفر و تعداد اعضای علی‌البدل 1 نفر است.

   تبصره ـ هیئت مدیره همچنین از بین اعضای خود و یا خارج فردی را به عنوان مدیر مسوول اجرایی انجمن انتخاب خواهد کرد. حدود اختیارات و مسوولیت‌های مدیر اجرایی توسط هیئت مدیره مشخص خواهد شد. هیئت مدیره همچنین می‌تواند برای اعضای خود سمت‌های دیگری تعیین نماید.

   مادۀ 35. جز دربارۀ موضوعاتی که به موجب مقررات این اساسنامه، اخذ تصمیم و اقدام دربارۀ آنها در صلاحیت خاص مجامع عمومی است، هیئت مدیرۀ انجمن دارای کلیۀ اختیارات لازم اجرایی برای ادارۀ امور انجمن است، مشروط به آنکه تصمیمات و اقدامات آن در محدودۀ موضوع فعالیت انجمن باشد.

   مادۀ 43. مجمع عمومی عادی از بین اعضای خود یک نفر را به عنوان بازرس اصلی و یک نفر را به عنون بازرس علی‌البدل انتخاب می‌کند. عزل یا انتخاب مجدد بازرس برای دوره‌های بعدی از سوی مجمع عمومی بلامانع است.

   مادۀ 47. کلیۀ ناشران کتاب کودک و نوجوان واجد شرایط ـ اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی ـ که برای ادامۀ فعالیتشان در امر نشر منع قانونی وجود نداشته باشد، می‌توانند با رعایت ضوابط قانونی و موارد زیر به عضویت انجمن در آیند:

   الف) دارا بودن پروانۀ نشر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی.

   ب) قبول اساسنامۀ انجمن.

   ج) پذیرش تلاش برای تحقق اهداف انجمن.

   د ) تعهد به پذیرش مصوبات مجمع، هیئت مدیره و آیین‌نامه‌های مربوط به ضوابط نشر، آیین نامه‌های انضباطی و سایر آیین‌نامه‌های داخلی انجمن.

   ه) دارا بودن یا حصول شرایط لازم از لحاظ ضوابط انجمن.

   و) پذیرش عضویت آنها از طرف مجمع عمومی فوق‌العاده به پیشنهاد هیئت مدیره .

   مادۀ 48. میزان ورودیه و حق عضویت بر اساس پیشنهاد هیئت مدیره و تصویب مجمع عمومی عادی تعیین خواهد شد.

   مادۀ 49. عضو فقط دارای یک رأی است و این آرا نسبت به هم هیچ ارجحیتی ندارند.

   مادۀ 50. شرایط لغو عضویت فقط منحصر به موارد زیر است:

   الف) اعلام انصراف کتبی از عضویت

   ب) عدم فعالیت در زمینۀ نشر کتاب کودک و نوجوان یا ابطال پروانه نشر

   ج) تصمیم مجمع عمومی فوق‌العاده بر اساس گزارش هیئت مدیره که منحصراً در سه مورد زیر محقق خواهد گردید:

   1) هر گونه سوء استفادۀ رسمی از نام انجمن که ایجاد تعهد نماید بدون داشتن اجازۀ کتبی از هیئت مدیره.

   2) عمل نکردن به مواد اساسنامه

   3) عمل نکردن به مصوبات مجامع عمومی و هیئت مدیره و آیین‌نامه‌های مصوب آنها.

   د) عدم رعایت ضوابط انجمن.

   مادۀ 51. عدم پرداخت حق عضویت موجب تعلیق عضویت می‌شود. بدیهی است از زمانی که حق عضویت مجدداً پرداخت گردد، رفع تعلیق موکول به موافقت هیئت مدیره خواهد بود.

   مادۀ 52. عضویت اعضایی که یکی از تخلفات موضوع بند ج از مادۀ 50 را مرتکب شده‌اند، براساس گزارش هیئت مدیره تا تشکیل اولین مجمع عمومی فوق‌العاده به حالت تعلیق در خواهد آمد.

   مادۀ 53. ابلاغ پذیرش عضویت و یا لغو و یا تعلیق آن توسط هیئت مدیره و با امضای دبیرانجمن انجام خواهد شد.

   مادۀ 54. در صورتی که به علت استعفاء یا نفی و سلب صلاحیت برخی از اعضا تعداد اعضای انجمن به کمتر از 3 نفر تقلیل یابد، هیئت مدیره یا دبیر انجمن یا بازرس باید مراتب را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام و اقدامات قانونی لازم برای انحلال انجمن را انجام دهند.

   مادۀ 56. در آمد حاصلۀ انجمن از محل ورودیه و حق عضویت دریافتی از اعضا و درآمدهای موضوع بند 12 از مادۀ 6 و سایر اموال منقول و غیر منقول و وجوه نقدی که از سوی اشخاص حقیقی یا حقوقی به انجمن واگذار می‌شود یا به حساب آن واریز گردد، جزو اموال و دارایی‌های انجمن محسوب خواهد گردید و فقط می‌توان از منابع آن در اجرای اهداف انجمن استفاده نمود.

   مادۀ 59. در صورتی که مازاد در آمد بر هزینه وجود داشته باشد، به هیچ وجه این سود قابل تقسیم نیست و باید توسط هیئت مدیره در جهت اهداف انجمن صرف گردد. در هر حال عواید حاصله بین اعضا یا دیگران قابل تقسیم نخواهد بود.

   تبصره ـ انجام وظیفه یا خدمات اعضای انجمن و هیئت مدیره به صورت افتخاری و رایگان است و هیچگونه وجهی تحت عنوان حقوق، حق‌الزحمه و نظایر آن دریافت نخواهد نمود.

   مادۀ60. اخذ تصمیم نسبت به انحلال و تغییرات مواد اساسنامه منحصراً در اختیار مجمع عمومی فوق‌العاده است.

   مادۀ 63. در صورتی که در پایان امر تصفیۀ انجمن دارایی‌هایی باقی بماند، تماماً تبدیل به کتابخانه‌های مدارس خواهد شد.    

 • اعضای هیئت مدیره دوره ی فعلی
  •  
   رئیس هیأت مدیره: فتح اله فروغی (مدیر مسئول انتشارات شورا) 

   نائب رئیس هیأت مدیره: حمیدرضا سیدناصری (مدیر مسئول موسسه نشر و تحقیقاتی ذکر)

   دبیر و عضو هیأت مدیره قدرت اله نیک بخت (مدیر مسئول انتشارات قو)

    

   عضو هیأت مدیره: محمدتقی حق بین (مدیر مسئول انتشارات آواز جنوب)

    

   عضو هیأت مدیره : زهرا یعقوبی (مدیر مسئول انتشارات کتاب پرنده)

    

   عضو علی البدل هیأت مدیره:  مریم بیرقی (مدیر مسئول انتشارات گیسا)

   عضو علی البدل هیأت مدیرهامیر نوید (مدیر مسئول موسسه فرهنگی آرمان رشد)


     

    
 • بازرس انجمن
  •  بازرس اصلیمحمدمجری سازان طوسی (مدیر مسئول انتشارات سازوکار)

    

   بازرس علی البدل:محمدرضا محمد رحیم نیا (مدیر مسئول انتشارات خانه آفتاب)     


 • اعضای هیئت مدیره دوره های پیشین
  •   

   از تیر 1394 تا مرداد 1398

    

    رئیس هیأت مدیره:  نادر قدیانی (مدیر مسئول انتشارات قدیانی)

   عضو هیأت مدیره: رضا هاشمی نژاد (مدیر مسئول انتشارات افق) 


   دبیر و عضو هیأت مدیره محمد مجری سازان طوسی (مدیر مسئول انتشارات سازوکار) 

    

    عضو هیأت مدیره: کاظم طلایی (مدیر مسئول انتشارات طلایی) 

    

    عضو هیأت مدیره : حمیدرضا سیدناصری(مدیر مسئول انتشارات ذکر) 

    

   بازرس:محسن طائب (مدیر مسئول انتشارات پیدایش)

    

   ******************************************************************************

    

   از مرداد 1398 تا آبان 1401

    

   رئیس هیأت مدیره: عبدالعظیم فریدون (مدیر مسئول انتشارات محراب قلم)

   نائب رئیس هیأت مدیره: محسن طائب (مدیر مسئول انتشارات پیدایش)

    

   دبیر و عضو هیأت مدیره و مدیر مسئول اجراییفتح الله فروغی (مدیر مسئول انتشارات شورا) 

    

   عضو هیأت مدیره: محمدتقی حق بین (مدیر مسئول انتشارات آواز جنوب) 

    

   عضو هیأت مدیره: محمدحسن محمدی (مدیر مسئول انتشارات مهاجر) 

    

   عضو علی البدل: نیلوفر تیموریان (مدیر مسئول انتشارات ایران بان)

   عضو علی البدلمرجان حجازی فر (مدیر مسئول انتشارات راز بارش)

    

   بازرسمحمدمجری سازان طوسی (مدیر مسئول انتشارات سازوکار)

    

   بازرس علی البدل: محسن مهرآبادی (مدیر مسئول انتشارات فرهنگ گستر)

    

   ************************************************************

    

     • بازرس پیشین انجمن
  •  بازرس:محسن طائب (مدیر مسئول انتشارات پیدایش)


 • شرایط ثبت نام

  • مراحل عضویت در انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان:

   1) ارسال درخواست کتبی با مهر و امضای مدیر مسئول در سربرگ انتشارات

   2) تکمیل فرم‌ شماره 1 و2 عضوگیری از قسمت دانلودهای سایت و ارسال آن به دفتر انجمن