برگزيدگان «نشان هدهد سفيد» معرفي شدند

برگزیدگان «نشان هدهد سفید» معرفی شدند


« نشان هدهد سفید» به برگزیدگان بخش‌های مختلف این رویداد اهدا شد.


به گزارش ایسنا، اختتامیه دومین دوسالانه جشنواره «نشان هدهد سفید»، امروز چهارشنبه، یازدهم بهمن در کتابخانه مرکزی پارک شهر برگزار شد.
محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، محمدرضا هراتی معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، حامد علامتی مدیر عامل کانون پرورش فکری کودک و نوجوان و اسماعیل جانعلی‌پور مدیرکل مجامع تشکل‌ها و فعالیت‌های معاونت امور فرهنگی در این مراسم حضور داشتند.


 


محمدرضا هراتی، معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشوردر ابتدای این مراسم گفت:در این رویداد نزدیک به ۳۰۰ کتاب بر مبنای امانت در دو بخش کودک و نوجوان انتخاب شدنداو افزود: داوری این رویداد در کل استان‌ها توسط سه هزار عضو انجام شد و استان‌های خراسان شمالی، فارس، همدان و یزد بیشترین مشارکت را در این رویداد داشتند.
فرزانه فخریان مشاور وزیر در امور کودک و نوجوان  در سخنانی گفت: در جامعه ما کتاب خواندن یک مسئله است، اگر فضیلت حرف زدن درباره کتاب را بتوانیم پیگیری کنیم یک مرحله جدید در حوزه کتابخوانی باز می‌شود. حالا که کودکان با این برنامه‌ها یاد می‌گیرند درباره کتابی که می‌خوانند حرف بزنند، حتما آینده روشنی در انتظارمان خواهیم داشت.
در بخش بعدی این برنامه برگزیدگان و داوران کتابدار این رویداد تقدیر شدند.


اسامی شش کتابدار و داور برگزیده این بخش را در ادامه می‌خوانید:
پرسیا کهنسال از استان قزوین

صدیقه شاهمرادی از استان کرمان

سونیا مرادی از استان کرمانشاه

سارا خواجه از استان گلستان

صمد رهبریار از استان گیلان

طیبه عبدلی از استان همدان
در ادامه این مراسم فتح‌الله فروغی ریاست انجمن ناشران کودک و نوجوان بیانیه هیات داوران را خواند.مهدی رمضانی، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در ادامه این برنامه گفت: تیم ما در نهاد در تمامی رویدادها گمنام ولی اثرگذاراند.


او افزود: همانطور که دیدید اولویت نهاد توجه به حوزه کودک و نوجوان است که دو گروه مجزا هستند و باید به آن توجه کنیم. این دو گروه نیاز مجزا دارند و کتابخانه عمومی موظف است در خدمت‌شان باشد، عنوان «هدهد سفید» نیز که به برکت انقلاب اسلامی ایجاد شده است، ظرفیت بی‌بدیلی دارد که با هم‌افزایی همه نهادها و دستگاه‌ها باید از آن استفاده کرد.
در بخش بعدی این  مراسم برگزیدگان نویسندگی تقدیر شدند.


 اسامی برگزیدگان به این شرح معرفی شد:
محمدعلی جابری برای کتاب « عمو قاسم»

محمد میرکیانی برای کتاب « قصه ما مثل شد« 

مجید ملامحمدی برای کتاب « قصه‌های خیلی قشنگ«

مهرداد صدقی برای کتاب « آبنبات هل دار«


معصومه یزدانی برای کتاب « نامه‌های گاندو«

محمدرضا مرزوقی برای کتاب « بچه‌های کشتی رافائل«


 


در پایان نیز  شش ناشر و ۵ نوجوان و ۵ کودک به عنوان برگزیده این رویداد معرفی شدند.


اسامی برگزیدگان به این شرح است


ناشر کتاب‌های کودک


سعید قاسمی مدیر  انتشارات کتابک

مسعود فرزانه سرپرست انتشارات به نشر

عبدالعظیم فریدون مدیر انتشارات محراب قلم
ناشر  کتاب‌های نوجوان


علی شیروانی سوره مهر

سیدرضا کروبی انتشارات ایران

محمدرضا کریمی معاون تولید کانون پرورش فکری
 
کودک کتابخوان 


زهرا یوسفی از استان  زنجان

امیرعلی سلیمانی از استان اصفهان

امیرحسین توفیق از استان بوشهر

سارا آدینه پور از استان تهران

شادی شاملو از استان یزد
نوجوان کتابخوان


محبوبه حمامی از استان خراسان جنوبی

ثنا محبی از استان فارس

مریم قلی‌وند از استان کرمانشاه

آرزو یوسفی از استان کهگیلویه و بویراحمد

پرنیا شعبانی از استان مازندرانمحمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم حوزه کتاب کودک و نوجوان را بسیار مهم اعلام کرد و گفت: کودکان در سنین ابتدایی با کتاب آشنا می‌شوند و این انس با کتاب در خون و جان ایرانی‌ها است.
او با اشاره به اینکه نوجوانان با علم و آگاهی سنین اصلی تعلیم و تربیت را با کتاب می‌گذرانند، گفت: بیشترین مخاطب کتاب در حوزه کودکان و نوجوانان هستند. در بازدید ریاست جمهوری از نمایشگاه کتاب هم این مساله مشاهده شد.


اسماعیلی با اشاره به سفرهای استانی در دوره مسوولیتش افزود: گاه از منطقه‌ای بازدید می‌کردم که تنها مکان فرهنگی فعال در آن بخش، یک کتابخانه بود.
اسماعیلی اقدامات فرهنگی در حوزه کودکان و نوجوانان را همانند زنجیر به هم متصل دانست و گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، نویسندگان و مترجمان در این حوزه فعالیت می‌کنند. این مجموعه‌ها باید شخصیت‌های جذاب کتاب‌ها را به پویانمایی و دیگر محصولات فرهنگی تبدیل کنند.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه بیان کرد: باید از محتوای کتاب در حوزه‌های مختلف مانند تولید فیلم، موسیقی، شخصیت‌های عروسکی، طراحی نوشت‌افزار و استفاده شود.
اسماعیلی در این مراسم به کودکان مازندران قول داد در دوره اول ریاست جمهوری، ساخت کتابخانه‌های آن بخش تکمیل خواهد شد.


 

❇️ روابط عمومی انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان